مراحل حمله شیطان جهت منحرف کردن انسان

منبع : هفت آسمان

مراحل حمله شیطان جهت منحرف کردن انسان

مقدمه:

آسیب شناسی یکی از اسباب ترقی بشر می باشد . اگر ما دانستیم که شیطان طی چه مراحلی به ما حمله می کند،و راههای نفوذش کجاست،بهتر میتوانستیم با آن مقابله کنیم و از هدایت خداوند بهره مند شویم و از شر شیطان مصون خواهیم بود،و نباید ترس و خوفی داشته باشیم.

دوستان عزیز اگر مطالب را تا آخر پیگیری نمایید،به نتایج خوبی خواهید رسید،در این نوشتار تنها به معنی آیات اشاره شده است و مطالب تکمیلی را میتوان با مراجعه به آدرس آیات پیگیری نمود.

خلقت ابلیس قبل از آفرینش انسان بوده،و شیطان توانست با عبادت مقام خویش را تا نزد فرشتگان بالا ببرد،و ابلیس از جنیان و خلقتش از آتش بود.و به علت سرپیچی از دستور پروردگار مبنی بر سجده بر انسان از درگاه خداوند رانده شدو او نیز از خداوند مهلت خواست تا انسانها را از مسیر الهی گمراه سازد.

و سرانجام اتفاقی که نباید بیفتد افتاد،و شیطان آدم و حوا را فریب داد و از بهشت الهی رانده شدند.و نزاع بین انسان و شیطان تا قیامت برپاست.و خداوند در قرآن می فرماید اگر گوش به فرمان من باشید و تابع هدایت من،هیچ ترسی نداشته باشیدو من شما را به کمال می رسانم.و وعده الهی حق است.

گفتیم :همگی از آن ،فرود آیید!هر گاه هدایتی از طرف من برای شما آمد،کسانی که از آن پیروی کنند ،نه ترسی بر آنهاست،و نه غمگین شوند. سوره بقره آیه 38

قبل از ذکر مراحل حمله شیطان،توجه به این نکته ضروری است که شیطان تاپیروزی در هر مرحله را تثبیت نکند وارد مرحله بعد نمی شود.در ضمن هر کس بر نفس خویش بیشتر آگاهی دارد که شیطان تا چه مرحله ای در او نفوذ کرده است.(ان الانسان علی نفسه بصیره)

مراحل هفت گانه حمله شیطان:

1)ایجاد وسوسه

سپس شیطان آن دو را وسوسه کرد،تا آنچه را از اندامشان پنهان بود ،آشکار سازد و گفت:پروردگارتان شما را از این درخت نهی نکرده مگر بخاطر اینکه (اگر از آن بخورید) فرشته خواهید شد، یا جاودانه در بهشت خواهید ماند.

سوره اعراف آیه 20

شیطان با ایجاد شک و تردیدو دودلی آدم و حوا را وسوسه نمود و گفت هر کس از این شجره بخورد هرگز نمی میرد و با توجه به اینکه انسانها میل به جاودانگی دارند،وسوسه ها کارساز واقع شد.خدا گفت نخور و شیطان گفت بخور من دوست نصیحت گر شما هستم.و اتفاقی که نباید بیفتد افتاد و حضرت آدم و حوا از درخت ممنوعه خوردند در نتیجه لباس حیا ریخته شد و آدم و حوا لخت و عریان شدند و چون بهشت جای افراد لخت نیست از بهشت رانده شدند.و خدا در قرآن می فرماید لباس تقوا برای شما بهتر است وکسی که تقوا نداشته باشد وارد بهشت نمی شود.

۲)دعوت

و شیطان،هنگامی که کار تمام میشود،می گوید:خداوند به شما وعده حق داد،و من به شما وعده باطل دادم ،و تخلف کردم.من بر شما تسلطی نداشتم،جز اینکه دعوتتان کردم و شما دعوت مرا پذیرفتید،بنا براین،مرا سرزنش نکنید،خود را سرزنش کنید.نه من فریاد رس شما هستم،و نه شما فریاد رس من. من نسبت به شرک شما درباره خود،که از قبل داشتید،(و اطاعت مرا همردیف اطاعت خدا قرار دادید)بیزار و کافرم!مسلما ستمکاران عذاب درد ناکی دارند!

سوره ابراهیم آیه 22

بعد از شکست از مرحله اول خداوند در قیامت انسان را به پای میز محاکمه می کشاند و چون دلیل قانع کنندهای ندارد می گوید تقصیر شیطان بود،شیطان احظار میشود و طبق آیه فوق پاسخ می دهد و تبرئه می شود.

۳)رفاقت

و هر کس از یاد خدا رویگردان شود شیطان را به سراغ او می فرستیم پس همواره قرین اوست.

سوره زخرف آیه 36

بعد ازوسوسه و دعوت وارد مرحله رفاقت می شود،تا اینکه شیطان دوست صمیمی او میشود و بطور دائم با او قرین است .با توجه به آیه فوق یکی از مظاهر یاد خدا نماز است. و باید مواظب باشیم این سنگر توسط شیطان فتح نشود.

۴)شراکت

هر کدام از آنها را می توانی با صدایت تحریک کن، و لشکر سواره و پیاده ات را بر آنها گسیل دار،و در ثروت و فرزندانشان شرکت جوی،و آنان را با وعده ها سرگرم کن!ولی شیطان،جز فریب و دروغ ،وعده ای به آنها نمی دهد. سوره اسرا آیه 65

بعد از فتح سه مرحله فوق نوبت شراکت می رسد که در این مرحله دستور دهنده طبق آیه فوق خداوند است و دستور گیرنده شیطان،شاید سوال شود که شیطان چه وقت دراموال و اولاد انسان شریک میشود؟ گاهی اوقات ما از دست بچه هامان به خدا شکایت می کنیم که چرا فرزند ما در فلان محفل حاضر شده،و کارهایی که نباید انجام دهد صورت میگیرد .در اصل این همان شراکت شیطان است زیرا میگوید این فرزد چند ساعتی مال تو ،و بقیه اوقات مال من است.یا پول حلال و زلالی انسان به دست می آورد و در راهی که نباید خرج کند هزینه میکند و در مالش شریک میشود.

۵)گزش شیطان

و هر گاه وسوسه هایی از شیطان متوجه تو گردد،از خدا پناه بخواه که او شنونده و داناست. سوره فصلت آیه 36

و هر گاه وسوسه ای از شیطان به تو رسد،به خدا پناه بر، که او شنونده و داناست. سوره اعراف آیه 200

این آیات تنها در دو جای قرآن و با اختلاف ضمیر(هو) تکرار شده است.

لازم به ذکر است در زبان عرب (نزغ) به هر چیز نوک تیز گفته می شود. و در قدیم برای اینکه حیوانات را در مسیر خودشان قرار دهند با یک چوبدستی نوک تیز ضربه ای به حیوان می زدند وواردمسیر اصلی می شد.

بنا براین اینجا جایی است که انسان بایستی به خدا پناه ببردکه او در تمام اوقات شنواست و حال انسان را می فهمد.

۶)مرحله امر و نهی

ای کسانی که ایمان آورده اید!از گامهای شیطان پیروی نکنید. هر کس پیرو گامهای شیطان شود(گمراهش می سازد،زیرا)او به فحشا و منکر فرمان می هد.و اگر فضل و رحمت الهی بر شما نبود،هرگز احدی از شما پاک نمی شد،ولی خداوند هرکه را بخواهد تزکیه می کند،و خداوند شنوا و داناست. سوره نور آیه 21

 

شیطان بر آنان مسلط شده و یاد خدا را از خاطر آنها برده ،آنان حزب شیطانند.بدانید حزب شیطان زیانکارانند.

سوره مجادله آیه 19

این مرحله از مرحله قبل خطرناک ترمی باشد زیرا شیطان چوبدستیش را بلند کرده و بر ستون فقرات انسان می زندو انسان دیگر پشت سرش را هم نگاه نمی کند. وهمواره در کجی می رود.

۷)مرحله ولایت

....اما کسانی که کافر شدند،اولیای آنها طاغوتها هستند،که آنها را از نور،به سوی ظلمتها بیرون می برند،آنهااهل آتشند و همیشه در آن خواهند ماند. سوره بقره آیه 257

در این مرحله شیطان بر انسان ولایت داردو انسان دیگر از دست او رهایی ندارد و کسی که از نور هدایت خارج شد به ظلمت و گمراهی می رود و برای همیشه در جهنم خواهد بود.

 

 

/ 1 نظر / 34 بازدید
محمد

وبت خيلي جالبه خسته نباشي با انیمیشن پرستو و پرندگان زیبا http://www.khavaranshop.com/news/1397/ انیمیشن مارهای سمی و کبری http://www.khavaranshop.com/news/1399/ انیمیشن طوطی های زیبا http://www.khavaranshop.com/news/1402/ انیمیشن پروانه های زیبا http://www.khavaranshop.com/news/1406/ انیمیشن خودرو http://www.khavaranshop.com/news/1410/ انیمیشن کفشدوزک http://www.khavaranshop.com/news/1409/ بروزم خوشحال مي شم اگر سر بزني