مصداق صبر

داشتم می گفتم .

آره ، صبر در بعضی مواقع خیلی سخته ، البته بنا به ظرفیت طرف داره .

اما مامور به صبر هستیم. " و استعینوا بالصبر و الصلاة " در سختیها باید از صبر و نماز کمک بگیریم . یعنی چه؟ کسی که تاب و تحملش در حال تمام شدن است یعنی چه که از صبر کمک بگیرد ، خوب اگر می توانست صبر کند صبر می کرد .

شاید یک معنیش این باشد که باید آدم هوشیار باشد ، برخودش مسلط شود ، و مواظب باشد دم به تله شیطان برای به هیجان افتادن و عصبانی شدن نده .

پرانتز باز (راههای کنترل خشم از دیدگاه امام باقر علیه السلام را می آورم - دعا کنید هم ما و هم شما بتوانیم به این سلاح مسلح شویم ):

منبع : سایت گفتمان قرآن

البته در مطلب مطرح شده مفصلا در مورد خشم صحبت شده

شیوه های کنترل خشم
برای فرونشاندن خشم و غضب راهکارهای مختلفی وجود دارد که با انجام آن می توان از ضررهای بعدی عصبانیت جلوگیری کرد.
وقتی که در حضور امام باقر(ع) سخن از غضب به میان آمد، حضرت فرمود؛ «همانا که مرد خشمگین می شود و تا خود را داخل آتش نکند ]و به گناهی دست نیالاید[ آرامش نمی یابد و خشمش فرو ننشیند. ]پس برای اینکه در هنگام خشم به کارهای ناشایست اقدام نکنید[ هرگاه شخصی خشمگین شد اگر ایستاده است فورا بنشیند تا پلیدی و وسوسه شیطان از او دور شود و هرگاه به خویشاوندش غضب کند، به نزد او برود و بدنش را مس کند؛ چرا که خویشاوند اگر مس شود، آرامش یابد.»
در توضیح این حدیث، ما برای کنترل خشم و عصبانیت راهکارهای دیگری که دانشمندان اخلاق و روان مطرح کرده اند نیز پیشنهاد می کنیم:
1- در آن حالت شخص به سیره انبیاء، اولیاء و صلحاء- که خود را پیرو آنان می داند- توجه کند و در مورد آیات و احادیثی که غضب بی جا را مذمت کرده اند، فکر کرده و از عواقبش برحذر باشد.
2- در هنگام خشم استعاذه نماید و با گفتن جمله «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» به خداوند عالم پناه ببرد.
3- با آب سرد وضو بگیرد و یا غسل نماید.
4- زمینه ها و بسترهای دیگر خشم را خود یا دیگران از میان بردارند مانند گرسنگی، تشنگی، خستگی، بی خوابی و...
5- فوائد شیرین و لذت بخش کظم غیظ را- که بارها تجربه کرده- در نظر آورد.
6- از افراد بدخلق و عصبانی فاصله بگیرد و رفاقت نکند.
7- اعتقاد به قضا و قدر خداوندی را در وجودش تقویت کند و بداند که گاهی پدید آمدن برخی حوادث ناگوار که با میل باطنی او ناسازگار است، در اثر تقدیر الهی است. امام باقر(ع) در این زمینه فرمود: در میان خلق خدا سزاوارترین کس به تسلیم در برابر قضای خدا کسی است که خدای عزوجل را بشناسد و هر که به قضا راضی باشد، قضا بر او وارد شود و خدا اجر او را بزرگ فرماید و هر که قضا را ناخوش دارد، قضا بر او وارد شود و خدا اجرش را تباه سازد.»
8- انسان وقتی که بر فردی ضعیف تر از خودش خشم می گیرد، فراموش نکند که قدرت خداوند خیلی بالاتر از قدرت اوست و ممکن است مورد قهر و غضب و انتقام خداوند قرار گیرد. قرآن می فرماید: «آنها باید عفو کنند و چشم بپوشند، آیا دوست نمی دارید خداوند شما را ببخشد؟ و خداوند آمرزنده و مهربان است.» (نور.22)
9- سفارش به اطرافیان در مورد یادآوری عواقب شوم عصبانیت و تذکر نکات مؤثر.
نوشته اند که در میان پادشاهان بنی اسرائیل عادتی مرسوم بود که آنان را در حکومت کنترل می کرد؛ به این صورت که در نزد هر یک از آنان حکیمی دانا بود و صحیفه ای به همراه داشت که هرگاه پادشاه عصبانی می شد، آن حکیم، صحیفه را در مقابل او گرفته، به دستش می داد. در آن صحیفه نوشته بود: «بر زیردستان رحم کن! از مرگ بترس! روز جزا را فراموش نکن!» وقتی شاه آن را می دید، غضبش ساکن می شد.
چه زیباست افرادی که قادر به کنترل خشم خود نیستند و همیشه بعد از عصبانیت پشیمان می شوند، چنین صحیفه ای تهیه کنند و به اطرافیان بسپارند که در هنگام غضب آنان، علاوه بر ارائه آن صحیفه، آثار خوش خلقی و عاقب شوم بدخلقی و عصبانیت را به وی یادآور شوند تا در خانواده یا در اجتماع و یا در مراکز مهم به این وسیله خشم خود را کنترل نمایند. حتی یک حدیث، یک نکته و یا عبارتی در موضوع کظم غیظ با خط درشت، در محل زندگی نصب کنند که دیگران او را به آن توجه دهند.
01-آخرین نکته اینکه بدانند انسان های عصبانی در میان مردم و عقلای عالم منفورند و بردباران عزیز و محترم.

پرانتز بسته .

خودم کاملا معنی آیه "استعینوا بالصبر و الصلوة"  رو نفهمیدم . اما اگه پیداش کردم توی مطالب بعدی میارم.

در مورد مصداق قرار بود حرف بزنیم .

بارها شنیده ایم که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در ابتدای بعثت خویش ، هنگام عبور از کوچه های مکه ، با دشنام و آزار و اذیت های مشرکان روبرو می شد و عکس العملی نشان نمی داد و می رفت .

آدم تا وقتی که خودش در موقعیت گفته شده قرار نگیره ، شاید فکر کنه کار آسونیه ، اما اصلا اینطور نیست . فکرش رو بکن یکی بیاد جلو تو بایسته و فحش بده (می خواد خیلی معمولی باشه یا خیلی رکیک باشه یا حتی ناموسی باشه) ، مخصوصا اگه زورت بهش برسه ، چی کار می کنی ؟ برای همه ما کم و بیش این موقعیت پیش اومده . واقعا چیکار می کنی ؟ می تونی مثل پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم ، بی خیال بشی کلت رو بندازی پایین و بری . واقعا پیغمبر در چنین مواقعی چی در فکرش می گذشت که راحت می تونست بی خیال بشه .

می گی اون پیغمبر بود ، باشه!

امام حسین علیه السلام رو چی می گی ، وقتی که سنان ظهر عاشورا روی سینه مبارکش بود ، آقا به قاتل خود لبخند بزند و بگوید : تو چرا سنان! به این معنی که تو چرا به خاطر من به جهنم بروی .

می گی اون هم امامه ، کی ما می تونیم به مقام اونها برسیم ؟؟؟!!!!

باشه !

مالک اشتر نخعی ، شاگرد علی بن ابی طالب علیه السلام رو چی می گی که طرف تو بازار خاک رو به رو سرش ریخت ، مالک هیچی نگفت و رد شد و رفت مسجد نماز خوند و برای طرف دعا کرد

واقعا چطوری باید صبر کرد .

چی می شه که وقتی کسی شروع به فحاشی به تو می کنه ، می تونی به خودت مسلط بشی و فکر های از قبیل فکرهای زیر نکنی :

- ولش کنی پر رو می شه ، فردا سوارت می شه !

- اگه جلوش وای نسی ، دیگه کسی برات تره هم خورد نمی کنه !

- غلط کرده ، بی شعور ، شر و ور می گه !

- بی ادبی می کنی ، ادبت می کنم !

- بی جا می کنی به ناموس من فحش می دی ! (رگ غیرتت هم باد می کنه )

- و......

البته صبر فقط در مقابل عصبانیت نیست . و ان شاء الله تقسیم بندی ها و روشهای مقابله مصداقی اون رو در آینده خواهم نوشت . البته خودم باید بیشتر تحقیق کنم ، و بیشتر از اون بیشتر فکر کنم.

ختم کلام امروز :

(سوره شوری آیه 73) مومنین زمانی که خشمگین می شوند (با فرو خوردن خشم خود) عفو می کنند.»

خوش به حال آدمهای صبور.

دعا کنید خدا صبرمون بده.

/ 0 نظر / 19 بازدید